Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


5. Pulsatillo montanae-Festucetum rupicolae (Dostál 1933) Soó 1964 corr. Borhidi 1997 (Északi lejtősztyepprét)
Bas.: Festucetum valesiacae pannonicum Dostál 1933 (34. §), Diplachno-Festucetum sulcatae subcarpaticum Soó 1959 (34. §), Pulsatillo-Festucetum sulcatae Soó 1964 (3g. §).
Az Északi-középhegység és a Szlovák Karszt szubmontán övezetében, erősen napos déli lejtőkön kialakuló edafikus társulás, amely általában az alacsonyabb régióban fordul elő, ahol az alapkőzet és a mezoklíma együttes hatása nem teszi lehetővé a beerdősülést. Gyakran jelenik meg mind mészkövön, mind eruptív alapkőzeten, rendszeresen rendzina vagy erubáz talajokon, sőt másodlagosan is az erdő kiirtása után erodálódó nyílt, sekély talajú felszíneken.
Zárt, xeroterm gyep, amelynek állományaiban a keskeny levelű, szárazságtűrő füvek dominálnak, a mezofil jellegű, széles lombú füvek és kétszikűek csak alárendelt szerepet játszanak. Gyakran a szubmediterrán lejtősztyeppekkel vonják össze pusztafüves lejtősztyepp néven.
Gyepalkotó fűfajai a barázdás csenkesz (Festuca rupicola), a vékony csenkesz (Festuca valesiaca), a kunkorgó árvalányhaj (Stipa capillata) és a csinos árvalányhaj (Stipa pulcherrima). Enyhe degradációt jelez a fenyérfű (Botriochloa ischaemum) elszaporodása. Fajkészletében nagy a kontinentális elemek aránya. Fontosabb fajok a tavaszi hérics (Adonis vernalis), a szürke galaj (Galium glaucum), a hasznos tisztesfű (Stachys recta), a sárga hagyma (Allium flavum), a sarlós gamandor (Teucrium chamaedrys), a szürke nyúlkapor (Trinia glauca), a csabaíre (Sanguisorba minor), a rekettyelevelű gyújtoványfű (Linaria genistifolia), a nyúlánk kakukkfű (Thymus marschallianus), a leánykökörcsin (Pulsatilla grandis), a mezei iringó (Eryngium campestre) és a közönséges tetemtoldó (Helianthemum nummularium subsp. obscurum). A szubmediterrán lejtősztyepptől elkülöníti a hegyi kökörcsin (Pulsatilla montana), a kiterült pimpó (Potentilla patula), a piros kígyószisz (Echium russicum), a gyapjas őszirózsa (Aster oleifolius), a dunai szegfű (Dianthus collinus) és a tömött zabfű (Helictotrichon compressum) előfordulása.
ÉK (Mátra, Bükk, Aggteleki-karszt, Zempléni-hg).

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave