Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


7. Medicagini minimae-Festucetum valesiacae Wagner 1941 (Kelet-alpesi dolomit-lejtősztyepprét)
Reliktum jellegű sziklai lejtősztyepp a Keleti-Alpok előhegyein, ahol meleg, száraz termőhelyek enyhe lejtésű, sziklás hegyoldalain él, többnyire fődolomiton, ritkábban édesvízi és Lajta-mészkövön kialakuló sekély, protorendzina talajon. Nálunk csak kis területen és igen töredékesen fordul elő.
Zárt, alacsony sztyepprét, amelynek megjelenése a középhegységi, zárt dolomitsziklagyepek és a valódi lejtősztyepprétek közt áll, és ez a florisztikai összetételében is tükröződik (lásd lejjebb).
A zárt dolomitsziklagyepektől abban különbözik, hogy a deres csenkeszt a vékony csenkesz gyepje helyettesíti, amelyben viszont megtaláljuk a dolomitsziklagyep számos jellemző faját, a sziklai perjét (Poa badensis), az osztrák pozdort (Scorzonera austriaca), a hegyi gamandort (Teucrium montanum), a szilkés gurgolyát (Seseli hippomarathrum) és a szürke napvirágot (Helianthemum canum). Jellemző fajai a szíveslevelű gubóvirág (Globularia cordifolia) és a fényes galaj (Galium lucidum). Mindezekhez nagy mennyiségben társulnak sztyeppréti fajok is, pl. a sudár rozsnok (Bromus erectus), a kései perje (Cleistogenes serotina), a vajszínű ördögszem (Scabiosa ochroleuca), a karcsú fényperje (Koeleria cristata), az apró lucerna (Medicago minima) stb.
NyDt (Sopron, Fertőrákos, Balf).

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave