Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


9. Potentillo-Festucetum pseudodalmaticae Májovsky 1955 (Mészkerülő lejtősztyepprét)
Szilikátban gazdag, főleg vulkáni eredetű hegyvidékek lejtőin extrazonálisan kialakuló, többnyire mészkerülő, xeroterm lejtősztyeprét.
Állományai elsősorban andeziten, de riolittufán, gabbrón, diabázon és agyagpalán is kifejlődő, savanyú váztalajon élnek, a mésztartalmú vulkáni kőzeteken (bazalt, gabbró, andezittufa) pedig gyengén bázikus kémhatású, erubáz talajokon tenyésznek.
A társulás gyepje zárt, amelyet sajátos megjelenésűvé tesz a sziklai csenkesz (Festuca pseudodalmatica) hosszú, hajszerű, földre terülő, kékesderes lombja.
Az uralkodó sziklai csenkesz mellett egyéb pázsitfűfajok is felléphetnek nagyobb borítással, pl. a vékony csenkesz (Festuca valesiaca), a prémes és az erdélyi gyöngyperje (Melica ciliata és M. transsylvanica), a fenyérfű (Botriochloa ischaemum) és a késeiperje (Clesitogenes serotina) is. Állandó fajai a homoki és az ezüst pimpó (Potentilla arenaria, P. argentea), a magas kakukkfű (Thymus marschallianus), a sarlós gamandor (Teucrium chamaedrys), a hasznos tisztesfű (Stachys recta), a szürke gurgolya (Seseli osseum) és az ebfojtó müge (Asperula cynanchica).
Ritkább jellemző fajai a magyar bogáncs (Carduus collinus), az erdőssztyepp-rétekről áthúzódó borzas peremizs (Inula hirta), a hosszúfüzérű harangvirág (Campanula macrostachya), a borzas árvalányhaj (Stipa dasyphylla), a sziklagyepek elemei közül pedig a magyar kőhúr (Minuartia frutescens), a magyar perje (Poa pannonica subsp. scabra), a törpe nőszirom (Iris pumila) és a harangcsillag (Asyneuma canescens). Megtaláljuk benne a bokorerdők szegélyéről behúzódó fajokat is, amilyen a vörös gólyaorr (Geranium sanguineum), a hegyi here (Trifolium montanum), a nagy cickafark (Achillea distans), a festő pipitér (Anthemis tinctoria) és a magyar repcsény (Erysimum odoratum). Meszes, eruptív kőzeten megjelenhet benne a hangyabogáncs (Jurinea mollis) is.
ÉK (Zempléni-hg., Bükk, Mátra, Cserhát, Börzsöny), DK (Visegrádi-hg., Balatonv.).

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave