Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


1. Camelino microcarpae-Anthemidetum austriacae Holzner 1973 (61. kép) (Gomborka-pipitér társulás)
Főleg őszi vetésű kalászosok gyomtársulása, amely mérsékelten csapadékszegény (évi 500–700 mm), sík- és dombvidéki tájakon (100–250 m tszf. magasságban), paracsernozjom vagy rendzina talajokon fordul elő. Nálunk elsősorban a Kisalföld nyugati medencéjében találjuk állományait, semleges és bázikus, közepesen kötött homokos hordaléktalajokon. Cönológiai helyzete átmeneti jellegű a Caucalion és a Scleranthion csoportok, illetve a Papaveretalia rhoeadis- és a Sperguletalia arvensis-rendek között.
A társulás jellemző fajai nálunk a névadó kis gomborka (Camelina microcarpa) és a szöszös pipitér (Anthemis austriaca). További konstans fajai a pipacs (Papaver rhoeas) és a mezei szarkaláb (Consolida regalis), a nagy széltippan (Apera spicaventi), az ebszékfű (Tripleurospermum inodorum), a mezei árvácska (Viola arvensis), a parlagfű (Ambrosia artemisiifolia), a tyúkhúr (Stellaria media) stb.
Fajokban lényegesen gazdagabb a karbonátos, bázikus talajokon kialakult caucalidetosum platycarpi szubasszociáció, amely a Mosoni-síkságon található meg. Gyakoribb differeciális fajai a tüskés ördögbocskor (Caucalis platycarpos), a vadrepce (Sinapis arvensis), a tarlóvirág (Stachys annua), a háromszarvú galaj (Galium tricornutum), a mogyorós lednek (Lathyrus tuberosus), a poloskagyom (Bifora radians), a léha zab (Avena fatua) és a tinóöröm (Vaccaria hispanica).
Gomborka-pipitér társulás (Camelino microcarpae-Anthemidetum austriacae) – egyik leggyakoribb szántóföldi gyomtársulásunk szöszös pipitérrel, pipaccsal és búzavirággal Ürbőpusztánál.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave