Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


2. Sisymbrio orientalis-Anthemidetum ruthenicae (Pinke 2000) Pinke & Borhidi 2003 ass. nova, hoc loco (Hamvas zsombor-homoki pipitér társulás)
Bas.: Camelino microcarpae-Anthemidetum austriacae sisymbrietosum Pinke 2000.
A Kisalföld keleti medencéiben, a Festucion vaginatae és Astragalo-Festucetum termőhelyein, bázikus (pH: 7,2–7,6) homoktalajon kialakuló vetési gyomtársulás, a Camelino-Anthemidetum vikariáns asszociációja, amely a Győr-komáromi-homokvidéken és az Esztergomi-medencében helyettesíti az előző társulást.
A domináns fajok közül a Camelina microcarpa mellett a homoki pipitér (Anthemis ruthenica) uralkodik, a konstans fajok között itt is megtaláljuk a pipacsot, a szarkalábat, a mezei árvácskát, a sebforrasztófüvet és a nagy széltippant.
A társulás differenciális fajai között jelentősek a laza homok részben ruderális Sisymbrion és Bromion tectorum jellegű fajai, a hamvas és a magyar zsombor (Sisymbrium orientale, S. altissimum), a fedél rozsnok (Bromus tectorum), a fehér mécsvirág (Silene latifolia subsp. alba), az ujjaslevelű és a korai veronika (Veronica triphyllos, V. praecox), a szöszös bükköny (Vicia villosa), a nyúlparéj (Chondrilla juncea), az orvosi atracél (Anchusa officinalis), a békamadárhúr (Cerastium semidecandrum), a homoki ballagófű (Salsola kali subsp. ruthenica) és mások.
A (Kis-A, valószínűleg Dunav. és D–T is).

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave