Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


4. Echinochloo-Setarietum pumilae Felföldy 1942 corr. Mucina 1993 (Kakaslábfű-fakó muhar társulás)
Eredeti név: Echinochloo-Setarietum glaucae Felföldy 1942.
Nagy borítású, viszonylag állandó fajkombinációval rendelkező, polidomináns társulás, amely különösen az ország nyugati részében elterjedt kapás gyomasszociáció, leginkább a Camelino-Anthemidetum tipikus szubasszociációjának termőhelyén fordul elő. Szünfenológiai optimuma augusztus végére és szeptember hónapra esik, amikor a vetésekre már nincs korlátozó hatása, legfeljebb a betakarítást nehezíti. Az előző társulástól fiziognómiájában és életritmusában különbözik.
Jellemző fajkombinációjának tagjai a kakaslábfű (Echinochloa crus-galli), a karcsú és a szőrös ökörfarkkóró (Amaranthus chlorostachys, A. retroflexus), a kicsiny gombvirág (Galinsoga parviflora), a fehér és a pokolvarlibatop (Chenopodium album, Ch. hybridum), az egynyári szélfű (Mercurialis annua), a mezei szulák (Convolvulus arvensis), a tyúkhúr (Stellaria media), a fakó és a zöldes muhar (Setaria pumila, S. viridis) és a fekete csucsor (Solanum nigrum).
Nálunk a Kisalföldön és a Dunántúlon gyakoribb, kelet, délkelet felé haladva a termofil kontinentális Eragrostetalia-rend társulásai váltják fel.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave