Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


1. Plantagini lanceolatae-Medicaginetum sativae (Balázs 1944) Soó & Timár in Timár 1954 (Lucerna-útifű gyomtársulás)
Bas.: Trifolietum pratensis Balázs 1944 (36. §).
A társulás a lucernavetések második évétől kezdve alakul ki homokos, löszös, sőt agyagos hordaléktalajokon is. Bár a társulásban az egyéves fajok száma igen nagy, ezek állandósága viszonylag kicsi, míg az állandó fajok közt számos évelőt találunk. A domináns lucerna (Medicago sativa) mellett jellemző fajai a lándzsás útifű (Plantago lanceolata), a vadmurok (Daucus carota subsp. carota), a bürök gémorr (Erodium cicutarium) és a pongyola pitypang (Taraxacum officinale).
Több szubasszociációját írták le (Timár 1957). Ilyen a kissé szikes réti agyagon, főleg a Tiszántúlon elterjedt verbenetosum officinalis, a közönséges vasfű (Verbena officinalis), a réti peremizs (Inula britannica), a serteszőrős zörgőfű (Crepis setosa) differenciális fajokként való megjelenésével, továbbá a Duna–Tisza köze homokján kialakuló arenarietosum serpyllifoliae szubasszociáció, a névadó kakukkhomokhúrral, valamint a sarlófűvel (Falcaria vulgaris), az apró gólyaorral (Geranium pusillum), a fehér mécsvirággal (Silene latifolia subsp. alba) és a hólyagos habszegfűvel (Silene cucubalus) mint differenciális fajokkal. A Nyugat-Dunántúlon, savanyú talajon a scleranthetosum annui szubasszociáció jellegzetes a névadó egynyári szikárka mellett megjelenő sárga madársóskával (Oxalis stricta), a mezei here (Trifolium campestre), az ugarpalástfűvel (Aphanes arvensis) és a csillagfűvel (Sherardia arvensis), míg a Tisza-ártér agyagos hordaléktalaján az equisetetosum arvensis szubasszociációt találjuk a mezei zsurló mellett a piros árvacsalán (Lamium purpureum), a kerek repkény (Glechoma hederacea), a mezei menta (Mentha arvensis) és kányafüvek (Rorippa spp.) részvételével.
M, a Középhegység magasabb régióinak kivételével.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave