Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


1. Spergulo arvensis-Anthemidetum ruthenicae Holzner 1974 nom. inv. (62. kép) (Mezei csibehúr-homoki pipitér társulás)
Syn.: Anthemido ruthenicae-Sperguletum arvensis Holzner 1974, Camelino microcarpae-Anthemidetum austriacae scleranthetosum Pinke 2000, non Holzner 1973.
Pannoniai–kelet-ausztriai mészkerülő vetési gyomtársulás, amely a Kisalföld déli-délnyugati részén, a Marcal-medencében és a Rábaközben mérsékelten savanyú (pH: 4,8–5,6) homokos és vályogos homoktalajokon alakult ki. Holzner eredeti leírása a burgenlandi Oberpullendorfi-medencéből való erősen savanyú, kvarchomokon kialakult podzoltalajon növő állományokról készült, amelyekben a mezei csibehúr (Spergula arvensis) lényegesen gyakoribb, mint nálunk. A társulásra jellemző a szöszös és a homoki pipitér (Anthemis austriaca, A. ruthenica) kodomináns vagy olykor egymást helyettesítő domináns fellépése és az acidofil-acidoklin gyomok konstans előfordulása, amilyenek az egyéves szikárka (Scleranthus annuus), a borzas és a nagyvirágú bükköny (Vicia hirsuta, V. grandiflora), a nagy ugarpalástfű (Aphanes arvensis), az ebszékfű (Tripleurospermum inodorum), a lúdfű (Arabidopsis thaliana), a mezei veronika (Veronica arvensis), a mezei árvácska (Viola arvensis) és a nagy széltippan (Apera spica-venti).
A (Kis-A).
A csibehúros homoki pipitér társulás (Spergulo arvensis-Anthemidetum ruthenicae) – a savanyú homoki vetések gyomtársulása.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave