Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


3. Polygono arenarii-Vicietum hirsutae Timár 1957 nom. inv. (Bükköny-homoki keserűfű társulás)
Bas.: Vicio (hirsutae-villosae)-Polygonetum arenarii Timár 1957.
Az eredeti név megfordítása a nevezéktani kód 42. §-a értelmében kerül ajánlásra, tekintve, hogy a társulás uralkodó fajai a bükkönyfajok, a homoki keserűfű pedig a társulás jellemző faja. Az -etum képzőnek a domináns faj nevéhez kell kerülnie.
A tavaszi kalászosok ugarján és tarlóján kifejlődő társulás laza futóhomokon. Uralkodó fajai a borzas és a szöszös bükköny (Vicia hirsuta, V. villosa). Állandó fajok a pipacs (Papaver rhoeas), a tavaszi ködvirág (Erophila verna), a szulákkeserűfű (Fallopia convolvulus), a békamadárhúr (Cerastium semidecandrum) és az olocsán (Holosteum umbellatum). Jellemző fajai a homoki keserűfű (Polygonum arenarium), amely az őszi aszpektusban dominánssá is válhat, továbbá a mezei here (Trifolium arvense), a homoki útifű (Plantago arenaria), a fedélrozsnok (Bromus tectorum), az ujjas veronika (Veronica triphyllos), a mezei gyöngyköles (Buglossoides arvensis) és az egyenes ikravirág (Arabis auriculata).
A D–T.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave