Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


5. Atriplici tatarici-Hordeetum murini (Felföldy 1942) R. Tx. 1950 (Laboda-egérárpa társulás)
Bas.: Hordeum murinum ass. Felföldy 1942, non Hodeetum murini Libbert 1933., syn.: Hordeetum murini pannonicum Slavnić 1951 (34. §) p.p. Polygono arenastri-Hordeetum murini Felföldy ex Borhidi 1996.
A Libbert-féle egérárpa társulással szemben, amely viszonylag laza talajokon alakul ki, ez a társulás erősen tömött, taposott talajokon fejlődik ki. Felföldy eredeti leírása alapján a labodás állományokat külön társulásnak tekintjük, amelyek inkább az ország nyugati és északkeleti részén fordulnak elő A társulás domináns faja az egérárpa (Hordeum murinum), amely többnyire sűrű gyeppé záródik és májusban éri el fejlődésének tetőpontját. Az állomány nyár közepétől megsárgul és kiritkul. Ekkor jut nagyobb szerephez a taposást jelző konstans madárkeserűfű (Polygonum arenastrum) és az egynyári perje (Poa annua). Rajtuk kívül nagyobb állandósággal vesznek részt kísérő fajokként a társulásban a tatár és a hosszúlevelű laboda (Atriplex tatarica, A. oblongifolia), a kövér porcsin (Portulaca oleracea) és a tyúkhúr (Stellaria media), savanyú talajokon a nagy szélfű (Apera spica-venti) valamint a fekete peszterce (Ballota nigra) és a betyárkóró (Conyza canadensis).
M (Főleg az ország nyugati és északkeleti részén).

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave