Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


1. Onopordetum acanthii Br.-Bl. 1936 (64. kép) (Szamárbogáncsos)
Non Lappulo heteracanthae-Onopordetum acanthii Br.-Bl. 1961.
Atlanti jellegű, kétszintű ruderális gyomtársulás, amely egy alacsonyabb és egy magasabb kórós szintre tagolódik. Bolygatott területeken, trágyadepók környékén, törmeléklerakók környezetében, semleges kémhatású, magas mész-, közepes humusz és nitrogénkoncentrációjú területeken, vályogtalajokon jellemző.
Az asszociáció a bolygatást követően két év alatt alakul ki, ezt követően bolygatás nélkül a geofitonok fokozatosan növekvő dominanciája jellemző. Csontos (2000) vizsgálatai szerint az Onopordum acanthium csírázási stratégiája kockázatelosztó, ami azt jelenti, hogy a kaszatok bolygatást követően nem egyszerre csíráznak, több évig életképesek.
A társulás meghatározó fajösszetételét az uralkodó szamárbogáncs (Onopordum acanthium) mellett a konstans fekete üröm (Artemisia vulgaris) és nagy csalán (Urtica dioica) alkotja. Két szubasszociációját különböztetjük meg: a subass. arctietosum Brandes 1980 differenciális fajai a subass. typicummal szemben Arction fajok, mint a fekete peszterce (Ballota nigra) és a meddő rozsnok (Bromus sterilis). Dancza (2002) kimutatta, hogy a két szubasszociációt az eurázsiai és kozmopolita fajok jellemzik, mégpedig úgy, hogy a subass. arctietosumban a kozmopolita, a subass. typicumban pedig az eurázsiai fajok aránya magasabb.
A subass. arctietosum a Dunántúl délnyugati területén a meridionális völgyekben és domboldalakon jellemző (Neszele, Zalakoppány, Padár és Almásháza), míg a tipikus szubasszociáció a Kis-Balaton medencéjében (Zalavár), valamint Keszthely környékén alakult ki.
Koldustetű-szamárbogáncs társulás (Lappulo heteracanthae-Onopordetum acanthii) a száraz parlagok ruerális társulása.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave