Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


2. Carduo acanthoidis-Onopordetum acanthii Soó ex Timár 1955. (Útszéli bogáncs-szamárbogáncs társulás)
Syn.: Onopordon acanthium ass. Felföldy 1942, non Br.-Bl. 1936 (31. §), Carduo-Onopordetum acanthii Soó 1945 (2b. §), Carduo acanthoidis-Onopordetum Soó ex Jarolímek et al. 1997 (31. §).
A szamárbogáncs (Onopordum acanthium) és az útszéli bogáncs (Carduus acanthoides) társulása szennyezett meleg, magas nitráttartalmú, szélsőségesen száraz és laza talajokon. A Soó által helyesbített nevet először Timár (1955) közölte érvényesen. Jarolímek és munkatársai (1997) a Dauco-Melilotion asszociációcsoportba sorolják. Ezt én erőltetett megoldásnak találom, amely fokozza azt a bizonytalanságot, amely a Onopordion és a Dauco-Melilotion elválasztása terén elsősorban a hegyvidéki és csapadékosabb klímájú területeken jelentkezik problémaként. Nálunk az Onopordionnak sokkal nagyobb és egyértelműbb szerepe van a ruderális vegetáció kialakításában. Míg az előző társulás a kötöttebb talajokhoz kötődött, a Carduo-Onopordetum jellegzetesen a homoktalajok szemét- és törmeléklerakói, homoki utak, töltések szegélyén, legelők szélén található meg, ezért az előzőnél kontinentálisabb és alföldibb jellegű társulás.
Szerkezetét tekintve hasonlóan kétszintű társulás, de záródása kisebb, és benne az egynyári növények szerepe jóval nagyobb. Differenciális fajai a fedél- és meddő rozsnok (Bromus tectorum, B. sterilis), az egérárpa (Hordeum murinum), a pásztortáska (Capsella bursa-pastoris), az útszéli és a büdös zsázsa (Cardaria draba, Lepidium ruderale), a keszegsaláta (Lactuca serriola), a sebforrasztófű (Descurainia sophia) és az ebszékfű (Tripleurospermum inodorum).
M, főleg a homokos síkságokon és a folyóvölgyek laza hordaléktalajain, építési homokterületeken stb.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave