Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


7. Xanthietum spinosi Felföldy 1942 (Szerbtövises)
Bas.: Xanthium spinosum ass. Felföldy 1942.
Alacsony gyepű, kellemetlenül szúrós társulás, amely olyan termőhelyeken szaporodik el, ahol a legeltetés mellé a taposás külön inzultusként, fokozott mértékben jelentkezik, mint például legelőkön áthaladó utak szélén, vagy disznólegelőkön, ahol a túrás felszaggatja a gyepszőnyeget és fellazítja a talajt a gyomok behatolására. Ez a zavarás egyúttal a termőhely kiszáradását is elősegíti, s ezért Felföldy eredetileg az Onopordion csoportba helyezte a társulást, amely azonban mind fiziognómiáját tekintve, mind pedig fajkombinációjában jobban illik a Malvion neglectae csoportba, amely az asszociáció leírása idején még nem volt ismert.
Meglehetősen fajgazdag társulás, amelyben a szúrós szerbtövis (Xanthium spinosum) egyetlen domináns fajként jelenik meg. Nagyobb állandósággal fellépő kísérői az apró és a papsajtmályva (Malva pusilla, M. neglecta), a beléndek (Hyoscyamus niger), a fekete csucsor (Solanum nigrum), a fehér libatop (Chenopodium album), a bojtorján szerbtövis (Xanthium strumarium), az egérárpa (Hordeum murinum) és az ördögszekér (Eryngium campestre).
M: Valószínűleg az ország egész területén előfordul.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave