Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


3. Dauco-Picridetum Görs 1966 (Vadmurok-keserűgyökér társulás)
Az előzőhöz igen közelálló, kétszintű gyomtársulás, amely száraz, törmelékes talajokon, kövezett úthálózat szegélyén, városi villamospályák mentén, kövezett rakpartok meredek oldalain, általában építési területeken, magas mésztartalmú törmeléken alakul ki.
A társulás felső szintjét magas, dudvásszárú kétszikűek alkotják, mint a keserűgyökér (Picris hieracioides), a vadmurok (Daucus carota), az útszéli imola (Centaurea micranthos) és a pipacslevelű zörgőfű (Crepis rhoeadifolia). Az alacsony, alig 30cm-es alsó szintben gyakori a komlós lucerna (Medicago lupulina), a farkaskutyatej (Euphorbia cyparissias), a hasznos földitömjén (Pimpinella saxifraga) és a közönséges galaj (Galium mollugo) előfordulása.
Mezofil jellegű termőhelyen a réti zörgőfű (Crepis biennis) válik uralkodóvá, míg a kötött alluviális talajokon egy labodás variáns alakul ki a nyilas és a terpedt laboda (Atriplex sagittata, A. patula), az ördögszekér (Eryngium campestre), a fodros lórom (Rumex crispus) és más fajok közreműködésével.
Közép-Európában igen elterjedt társulás, amely nagy változatossággal van képviselve a Kisalföld szlovákiai részén. Nálunk Dancza (2002) Keszthely környékén felvételezte állományait.
Tanulmányozandó.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave