Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


1. Hyoscyamo-Conietum maculati Slavnić 1951 (Beléndek-bürök társulás)
Parasztházak udvarainak klasszikus társulása, amely szélsőségesen tápanyagdús talajon, az istállók közelében, trágyalével átitatott szemétdombok és hulladéklerakók környékén alakul ki. Ezenkívül jelezték előfordulását omladékos, romos törmelékhalmazokról, útszélekről és tereprendezésekről is.
A társulás tavasz végén és nyár elején fejlődik ki, amikorra a domináns bürök (Conium maculatum) eléri a 2 m-es magasságot, és az egész állomány virágba borul. Az alsó gyepszint is elég magas dudvás növényekből áll, amilyen a nagy csalán (Urtica dioica), a bolondító beléndek (Hyoscyamus niger), a fekete peszterce (Ballota nigra subsp. nigra), a fehér mécsvirág (Silene latifolia subsp. alba), a foltos árvacsalán (Lamium maculatum), a fekete üröm (Artemisia vulgaris), sőt liánok is elszaporodhatnak, mint a sövényszulák (Calystegia sepium) és a ragadós galaj (Galium aparine).
Elterjedését nem ismerjük. Hiányzik a Dél-Dunántúlon és a Duna-Tisza-közén. Legszebb állományát a védett pusztaföldvári Tatársánc árkában láttam. Valószínűleg alföldi majorudvarokban, istállók környékén elterjedt.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave