Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


4. Arctio-Artemisietum vulgaris Oberd. et al. ex Seybold & Müller 1972 (Bojtorjános feketeüröm-társulás)
Hazai dombvidéki bojtorjánosaink Dancza véleménye szerint (2002) a bojtorjános feketeüröm-társulással (Arctio-Artemisietum vulgaris) azonosíthatók. A társulást a Délnyugat-Dunántúlon az alábbi diagnosztikus fajkombináció alapján jellemezhetjük: a domináns közönséges bojtorján (Arctium lappa) és fekete üröm (Artemisia vulgaris), állandó fajok a tarackbúza (Elymus repens), a parlagfű, (Ambrosia artemisii-folia) és a mezei szulák (Convolvulus arvensis).
A társulás általánosan elterjedt Ausztriában (az Alpokban, valamint Burgenlandban) (Raabe & Brandes 1988). Elterjedése szintén általános Délnyugat-Magyarországon, hazai közlése Keszthelyről történt (Dancza 1994). Az asszociáció kétszintű, az alsó szintet az Elymus repens, a második szintet az Arctium lappa és Artemisia vulgaris jellemzi. Semleges kémhatású, közepes mész-, humusz- és össznitrogén-tartalmú, frissen bolygatott agyagtalajokon jellemző asszociáció. A faji kompozíciót tekintve a kozmopolita (33,3%), az eurázsiai (16,7%) és cirkumboreális (25%) fajok előfordulása jellemző. Általánosan elterjedt, a cönológiai felvételek Keszthelyen és Zalaváron készültek.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave