Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


8. Balloto-Malvetum sylvestris Gutte 1966 (Peszterce-erdei mályva társulás)
A Balloto-Malvetum sylvestris meglehetősen üde, törmelékben gazdag, mérsékelten savanyú kémhatású ruderális talajokon található, amelyekben azonban a vályog- vagy agyagfrakció meglehetősen magas, és tápanyagban is elég gazdagok.
A parlagokon és kerítések mentén, kertvárosi utak szegélyén kialakult kétszintű állományok felső szintjében kodomináns a fekete peszterce (Ballota nigra) és az erdei mályva (Malva sylvestris), míg az alsó szintben az egérárpa (Hordeum murinum) uralkodik. Más Arction-társulásokkal összehasonlítva nagyobb bennük az egyévesek (Sisymbrietalia-fajok) aránya, amelyek közül különösen nagy szerepet játszik az egérárpa (Hordeum murinum), a szabdalt kányazsázsa (Diplotaxis tenuifolia) és a meddő rozsnok (Bromus sterilis).
Egyéb állandó kísérő fajok a pásztortáska (Capsella bursa-pastoris), az angol perje (Lolium perenne), a papsajtmályva (Malva neglecta), a mezei szulák (Convolvulus arvensis), a keszegsaláta (Lactuca serriola) és a pongyola pitypang (Taraxacum officinale).
Melegkedvelő, szubkontinentális társulás, amely valószínűleg mindenütt előfordul az ország területén, a települések utcáin és közelében.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave