Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


12. Balloto nigrae-Chenopedietum urbici (Jarolímek & al. 1997) Borhidi nomen novum hoc loco (Peszterce-faluszéli libatop társulás)
Bas.: Chenopodietum urbici Soó ex Jarolímek et al. 1997 Rastl. Spol. Slovenska 2: 267. non Chenopodietum urbici Soó 1947 (31. §).
Egyéves ruderális gyomtársulás, amely összetételében teljesen különbözik a Hortobágyról említett (Soó 1933) és később fitoszociológiai felvételi anyaggal dokumentált (Soó 1947a: 25) szikes gyomtársulástól. Uralkodó faja a faluszéli libatop (Chenopodium urbicum), amely enyhe sótűrő is egyben, kísérő fajai pedig a fekete peszterce (Ballota nigra subsp. nigra), a szúrós gyöngyajak (Leonurus cardiaca), a madárkeserűfű (Polygonum arenastrum), a szőrös disznóparéj (Amaranthus retroflexus), a pókhálós bojtorján (Arctium tomentosum) és a torma (Armoracia rusticana).
Az eredetileg Malvion neglectae csoportba sorolt társulás fajkombinációja alapján inkább az Arction csoportba kívánkozik. Ez azonban várhatóan megfelelő hazai állományok tanulmányozása alapján lesz eldönthető. Dancza szerint (in litt.) valószínűleg egy Arction állományból készült felvételi anyag alapján készült a leírás, amelyben a Chenopodium urbicum lépett fel konstans fajként.
A Kisalföld északi részén Nyitra környékéről leírt társulás. Előfordulása nálunk kétséges. A jelen könyvbe a szükséges nómenklatúrai korrekció elvégzése miatt vettük fel.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave