Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


1. Lepidio-Aristolochietum clematitis (Timár 1950) Borhidi 2003 nom. nov. (Zsázsás farkasalma-társulás)
Bas.: Aristolochia clematitis ass. Timár 1950 (36. §), Holotípus: Ann. Biol. Univ. Debrecen 1: 81. felv. Nr. 1.
Timár a Tisza kövezett gátjáról közli a társulást, amelyben egyaránt találunk nedvességigényes és kiszáradást tűrő fajokat. Dancza szerint a társulás vályogtalajokon, melegebb szőlőtermő vidékeken fordulhat még elő.
Domináns faja a farkasalma (Aristolochia clematitis). Mellette jelentős szerepet játszhat, vagy akár domináns is lehet a mezei szulák (Convolvulus arvensis), továbbá a vetési tüskemag (Torilis arvensis), a zsázsafajok (Lepidium perfoliatum, Cardaria draba), a mezei cickafark (Achillea collina), az útszéli bogáncs (Carduus acanthoides) és az ebszékfű (Tripleurospermum inodorum).
Nagyobb folyók gátjain, töltések gyorsan kiszáradó szakaszain. Ritka, tanulmányozandó társulás.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave