Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


3. Aristolochio-Convolvuletum arvensis Ubrizsy 1967 (Farkasalma-szulák társulás)
Történelmi borvidékeink hegyvidéki – különösen dunántúli – szőlőinek (Pécs, Badacsony) jellegzetes gyomtársulása. Domináns fajai a farkasalma (Aristolochia clematitis) és a mezei szulák (Convolvulus arvensis). Rajtuk kívül fáciesalkotó lehet homokos talajokon a csillagpázsit (Cynodon dactylon), kötöttebb talajokon pedig az útszéli zsázsa (Cardaria draba) és a mezei aszat (Cirsium arvense).
Jellemző fajai a tyúkhúr (Stellaria media subsp. media), a közönséges füstike (Fumaria schleicheri), a mogyorós lednek (Lathyrus tuberosus), a vadrezeda (Reseda lutea), a sarlófű (Falcaria vulgaris), a bársonyos és a piros árvacsalán (Lamium amplexicaule, L. purpureum), a keskenylevelű gyujtoványfű (Linaria angustissima) és a fényes veronika (Veronica polita).
Konstans fajai még a tarackbúza (Elymus repens), a pásztortáska (Capsella bursa-pastoris), a szőrös disznóparéj (Amaranthus retroflexus), a ragadós muhar (Setaria verticillata), a szelíd csorbóka (Sonchus oleraceus) és a pongyola pitypang (Taraxacum officinale).
Elterjedése megállapítandó.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave