Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


4. Convolvulo-Agropyretum repentis Felföldy 1943 (Mezei szulák-tarackbúza-társulás)
Bas.: Agropyron repens-Convolvulus arvensis ass. Felföldy 1943 non Agropyron repens ass. Felföldy 1942.
Mucina (1993 és in Jarolímek 1997) szerint az Agropyretum repentis Felföldy 1942 társulás heterogén felvételi anyagra épül, és nomen dubium-ként a 36. § értelmében elveti. A Convolvulo-Agropyretum repentis Felföldy 1943 társulást viszont az előző név javított változatának minősíti, és a 29. § alapján elvetni javasolja. A felvételi anyagok egyszerű összehasonlítása is meggyőzhet bárkit arról, hogy a két társulás fajkombinációja alapvetően különbözik. Ezért mindkét leírás korrekt, és el kell fogadni (vö. Borhidi 1996).
Útmenti ruderális növénytársulás mérsékelten kötött, nedves, mérsékelten taposott útszéleken, de kialakulhat felhagyott és újra művelésbe fogott szőlőkben is. A két névadó faj – a felső szintben domináns tarackbúza (Elymus repens) és az alsó szintben uralkodó mezei szulák (Convolvulus arvensis) – mellett állandó kísérők a réti és az egynyári perje (Poa pratensis, P. annua), a madárkeserűfű (Polygonum arenastrum), a pásztortáska (Capsella bursa-pastoris), a komlós lucerna (Medicago lupulina), a fehér here (Trifolium repens), a mezei tikszem (Anagallis arvensis), a betyárkóró (Conyza canadensis) és a pongyola pitypang (Taraxacum officinale).
Egyes szerzők a társulást arra hivatkozva nem ismerik el, hogy a tarackbúza és a mezei szulák kétfajú szinúziuma igen különböző termőhelyeken kialakulhat. Számomra nyilvánvalóan arról van szó, hogy ez a két faj számos termőhelyen képes pionír stádium kialakítására, amelyekből később különböző társulások fejlődnek.
M, gyakori.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave