Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


6. Lepidietum drabae Timár 1950 (Útszéli zsázsás)
Agyagos töltéseken, omlásokon megjelenő pionír jellegű társulás, amelyet a talajmozgás, az erózió vagy a taposás hosszabb időre állandósíthat. Fajgazdag társulás, meglehetősen nagyszámú konstans fajjal. A társulás uralkodó faja az útszéli zsázsa (Cardaria draba), mellette nagyobb borítással léphet fel a csillagpázsit (Cynodon dactylon), a keskenylevelű perje (Poa angustifolia), a madárkeserűfű (Polygonum arenastrum), a szarvaskerep (Lotus corniculatus) és a salátagalambbegy vagy madársaláta (Valerianella locusta).
Konstans kísérői a tarackbúza (Elymus repens), a réti ecsetpázsit (Alopecurus pratensis), a mezei szarkaláb (Consolida regalis), a mezei boglárka (Ranunculus arvensis), a sebforrasztófű (Descurainia sophia), a pásztortáska (Capsella bursa-pastoris), a tövises iglice (Ononis spinosa), a keserű édesgyökér (Glycyrrhiza echinata), az ördögszekér (Eryngium campestre), a mezei árvácska (Viola arvensis), a mezei cickafark (Achillea collina), a sziki pozdor (Scorzonera cana) és az ebszékfű (Tripleurospermum inodorum).
Valószínűleg az ország egész területén elterjedt, de összetételében bizonnyal változatos kialakulású társulás, amelynek elterjedése tanulmányozandó.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave