Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


3. Poo compressae-Anthemidetum tinctoriae (Müll. & Görs 1969) Oberd. 1970 (Laposszárú perje-festő pipitér társulás)
A Convolvulo-Agropyrion csoport és a Koelerio-Corynephoretea osztály között álló társulás, amely jellegzetesen sekély, törmelékes lejtőkön létesített szőlőkultúrák gyomtársulása, sok természetes elemmel. Előfordul ezenkívül falak tetején, kővel erősített gátakon is. Domináns fajai a társulás névadói, a laposszárú perje (Poa compressa) és a festő pipitér (Anthemis tinctoria). Differenciális fajai a hegyi hagyma (Allium senescens subsp. montanum), a kakukkhomokhúr (Arenaria serpyllifolia), a gyapjas penészvirág (Filago arvensis), a közönséges gyújtoványfű (Linaria vulgaris), a kőtörőszegfű (Petrorhagia saxifraga), az ezüst pimpó (Potentilla argentea), a vadrezeda (Reseda lutea), a borsos és a hatsoros varjúháj (Sedum acre, S. sexangulare), a tarlóhere (Trifolium arvense).
Konstans fajai a gyakran kodomináns keskenylevelű perje (Poa angustifolia), a közönséges cickafark (Achillea millefolium), a mezei üröm (Artemisia campestris), a komlós lucerna (Medicago lupulina) és a közönséges kígyószisz (Echium vulgare).
Nálunk főleg andezit- és bazalt törmelékes szőlőkultúrákban fordul elő. Előfordulása és elterjedése megállapítandó.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave