Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


7. Sisymbrio orientalis-Xeranthemetum annui Mucina 1992 (Hamvas zsombor-vasvirág társulás)
Kontinentális jellegű, szárazságtűrő, másodlagos pionír gyep útbevágások, töltésfalak középkötött, vályogos vagy agyagos talajain. Faji összetétele részben szántóföldi gyomokból, részben természetes gyepek elemeiből (Festucetalia valesiacae), részben jól terjedő, alkalmi (opportunus) ruderális (Onoprodion) fajokból tevődik össze.
Háromszintű társulás, amelynek magasabb gyepszintjét a domináns ékes vasvirág (Xeranthemum annuum) és a hamvas zsázsa (Sisymbrium orientale) mellett az útszéli imola (Centaurea micranthos), az útszéli bogáncs (Carduus acanthoides), a csomós ebír (Dactylis glomerata), a fehér pemetefű (Marrubium peregrinum), a hamuka (Berteroa incana), a fehér mécsvirág (Silene latifolia subsp. alba) és a nyúlparéj (Chondrilla juncea) alkotják, míg alsó gyepszintjében a veresnadrágcsenkeszt (Festuca pseudovina), a berzedt rozsnokot (Bromus squarrosus), a lándzsás útifüvet (Plantago lanceolata), a mezei szarkalábat (Consolida regalis), a bürökgémorrot (Erodium cicutarium), a gumós perjét (Poa bulbosa) és az apró lucernát (Medicago minima) találjuk. Alattuk pedig a csupasz talajfelszíneken jelentős borítást érhet el a borsos varjúháj (Sedum acre) és a hamuszínmoha (Rhacomitrium canescens).
Dél-Szlovákiában, a Garam környéki dombokon, töltéseken fordul elő. Nálunk biztosan Érd-Százhalombatta környékén; valószínűleg másutt is.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave