Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


1. Echinochloo-Oryzetum sativae Soó & Ubrizsy in Ubrizsy 1948 (Kakaslábfüves rizsgyomtársulás)
Bas.: Oryza sativa-Echinochloa crus-galli ass. Soó & Ubrizsy in Ubrizsy 1948
A rizsvetések nálunk, termeszthetőségük északi határán egyetlen, de fajokban igen gazdag gyomtársulás kialakulására nyújtanak lehetőséget. A társulás domináns fajai és egyben jellemző növényei is a kakaslábfűfajok, mindenekelőtt a nagyszemű kakaslábfű (Echinochloa oryzoides) – amelyet a kapáskultúrák gyomtársulásaiban a közönséges kakaslábfű (E. crus-galli) helyettesít –, továbbá a szakállas és a tömött kakaslábfű (Echinochloa phyllopogon, E. occidentalis), valamint a rizspalka (Cyperus difformis). Rajtuk kívül tömegesen léphet fel a keskenylevelű gyékény (typhetosum angustifoliae consoc.), a mocsári csetkáka (eleocharietosum palustris consoc.), a szikes vizű kultúrákban a zsióka (Bolboschoenus maritimus), a szikesedésnek induló termőhelyeken a szúrós káka (Schoenoplectus mucronatus) szubasszociációja alakul ki, amelyek fokozatosan át is mehetnek egy-egy sziki nádas, kákás vagy gyékényes társulásba (Bolboschoeno-Phragmitetum, Schoenoplectetum tabrenaemontani, Typho-Schoenoplectetum mucronati).
A fentieken kívül konstans fajok még a lándzsás hídőr (Alisma lanceolatum), a virágkáka (Butomus umbellatus), a törpe káka (Schoenoplectus supinus), a rízsgyékény (Typha laxmannii), a magyar és a pocsolyalátonya (Elatine hungarica, E. alsinastrum), a csombor menta (Mentha pulegium), továbbá a sekély árasztásos vízben tömeges lehet a nagytermetű algák, elsősorban a csillárkamoszatok (Chara coronata és Ch. fragilis), továbbá a Cladophora-fajok előfordulása.
A (Tt).

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave