Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


1. Bidenti-Polygonetum hydropiperis Lohm. in R. Tx. 1950 (Farkasfog-borsos keserűfű társulás)
Szegélyjellegű, sűrű állományokat alkotó társulás, amelynek tömegét a borsos keserűfű (Persicaria hydropiper) alkotja, de kodominánsként is felléphet a subás farkasfoggal (Bidens tripartitus) elegyesen.
A termőhely tavasszal és nyáron elárasztott, nyár végére szárad ki, amikor a társulás kifejlődik. Égerlápok vizes, Hottonia-Lemna típusában is megjelenhet a gyepszint őszi aszpektusaként. Tipikus állományai árkokban, folyópartokon, nedves szántókon, falerakó helyeken, nedves utakon, patakmedrek kanyarulataiban van, ahol nedves gallyak hordódnak össze, teknőszerű mélyedésekben, ahová elhalt növényi maradványok gyűlnek össze. Mindezeken a helyeken rendszerint iszapos, szervesanyagban gazdag talaj alakul ki.
A tipikus változaton kívül két szubasszociációját különböztetjük meg. Az egyiket a keskenylevelű keserűfű (Persicaria minor) és a mocsári perje (Poa palustris) dominanciája, a másikat a nagy csalán (Urtica dioica) tömeges megjelenése jellemzi. Konstans fajai még a lapulevelű keserűfű (Persicaria lapathifolia), a nagy útifű (Plantago major), a kúszó boglárka (Ranunculus repens), a fodros lórom (Rumex crispus) és a fehér tippan (Agrostis stolonifera).
M.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave