Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


4. Xanthio strumarii-Chenopodietum I. Pop 1968 (Szerbtövis-libatop társulás)
Syn.: Amarantho-Chenopodietum sensu Timár 1950 non Morariu 1943, nec Soó 1947.
Míg az eredeti Morariu-féle leírásban az Amarantho-Chenopodietum a kötött talajú kapás kultúrák őszi gyomtársulása, amely az Eragrostietalia rendbe tartozik, Timár (1947, 1950) felfogásában az Amarantho-Chenopodietum kifejezetten nedves romtalajokon kialakuló ruderális szövetkezetet jelent, amelyet többek között Bidentetea és Onopordion jellegű fajcsoportok jellemeznek. Ezt a társulást később Pop a Tiszántúl déli részéről, Nagyszalonta környékéről írta le Xanthio strumariae Chenopodietum néven, így ez a név legitim.
Jellemző fajai a közönséges kakaslábfű (Echinochloa crus-galli), a fakó muhar (Setaria pumila) és a lapulevelű keserűfű (Persicaria lapathifolia), továbbá a fehér libatop (Chenopodium album) és a fekete csucsor (Solanum nigrum). Fáciesképző, domináns fajok lehetnek a szőrös ökörfarkkóró (Amaranthus retroflexus), a tatár laboda (Atriplex tatarica) és a fehér libatop. Konstans fajai a bojtorján szerbtövis (Xanthium strumarium), a madárkeserűfű (Polygonum arenastrum), a dárdás és a tatár laboda (Atriplex prostrata, A. tatarica), a betyárkóró (Conyza canadensis) és a subás farkasfog (Bidens tripartitus).
A (Tt).

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave