Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


5. Rorippo silvestris-Xanthietum strumarii (Timár 1950) Borhidi 2003 ass. nova hoc loco (Erdei kányafű-bojtorjánszerbtövis társulás)
Bas.: Bidentetum tripartiti Xanthium strumarium facies Timár 1950, holotípus: Annal. Biol. Univ. Debrecen I: 122. Tab. X. felv. Nr. 1. hoc loco.
Nagyobb folyók – elsősorban a Tisza – mederhajlatainak agyagosabb, de elhalt növényi törmeléket bőven tartalmazó szakaszain kialakuló társulás, amely a Nanocyperion-, Bidention- és Salicion-elemeken kívül annyi Onopordion elemet tartalmaz, hogy átmenetet képez az Onopordetalia felé.
Domináns faja a bojtorjánszerbtövis (Xanthium strumarium), mellette nagyobb borítást elérő fajok lehetnek a subás farkasfog (Bidens tripartitus), a kakaslábfű (Echinochloa crus-galli) és az osztrák kányafű (Rorippa austriaca). Állandó kísérői az erdei kányafű (Rorippa silvestris), az angolperje (Lolium perenne), a tarackbúza (Elymus repens), a murvás lórom (Rumex conglomeratus), a lapulevelű, a vidra- és a madárkeserűfű (Persicaria lapathifolia, P. amphibia, Polygonum arenastrum), a fehér és a vörös libatop (Chenopodium album, Ch. rubrum), a sövényszulák (Calystegia sepium), a nagy útifű (Plantago major) és a pongyola pitypang (Taraxacum officinale).
A (D–T, Tt, Nyír, ÉA).

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave