Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


9. Chenopodio-Xanthietum strumarii Jarolímek et al. 1997 (Libatopos szerbtövis társulás)
Non: Bidentetum tripartiti Xanthium strumarium facies Timár 1947 nec Amarantho Chenopodietum sensu Timár 1950.
Fantomnév: Xanthio-Chenopodietum Timár 1950.
A fantomnév tipikus nevezéktani esete. Jarolímek és munkatársai egy Timár által nem közölt névre hivatkozva írnak le egy társulást, amely Szlovákiában előfordul és talán nálunk is, de ez bizonytalan. Bonyolítja a helyzetet, hogy Jarolímek és munkatársai névcserét javasolnak, vagyis szerintük a társulásalkotó nem Chenopodium-faj, hanem a Xanthium strumarium. Timár 1950-ből idézett munkájában két társulás jöhet szóba mint a név kiindulási alapja. Az egyik a fent idézett Bidentetum tripartiti társulás Xanthium strumarium fáciese lenne. Ez azonban két okból sem felel meg, mert a fajkombinációja nem egyezik a Jarolímek és munkatársai által leírt asszociációéval, másrészt ebben a Xanthium a domináns, tehát a nevet nem kell megfordítani. A másik lehetőség egy elnézés lehet, ui. az Amarantho-Chenopodietum táblázat fajkombinációja eléggé jól megegyezik a Szlovákiából közölt felvételekkel. Itt viszont a Chenopodium-fajok dominálnak, tehát a név megfordítása nem indokolt.
A társulás uralkodó faja a bojtorjánszerbtövis (Xanthium strumarium), differenciális fajai a torma (Armoracia rusticana) és a vörös libatop (Chenopodium rubrum), állandó kísérői a papsajtmályva (Malva neglecta), a lapulevelű keserűfű (Persicaria lapathifolia), a fekete csucsor (Solanum nigrum) és a nagy csalán (Urtica dioica).
Szlovákia déli részein a Duna és mellékfolyóinak árterén mindenütt előfordul. Valószínűleg nálunk is, de az eddig készült hazai felvételi anyag nem erre az asszociációra vonatkozik.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave