Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


3. Chenopodietum rubri Timár 1947 (Vörös libatopos)
Folyók finom homokos mederpartjain, különösen szennyvizek beömlése alatti szakaszokon kialakuló, gyomosodott iszaplakó társulás, amelyben a Bidention csoport fajai mellett megtalálhatók a Nanocyperion elemei is. Miután a társulás számos faja, különösen a libatopfajok sótűrőek, a társulás képes a tápanyag-túlkínálat és a magas sókoncentráció okozta stressz egyidejű tolerálására. Előfordulhat a klasszikus termőhelyén kívül, trágyagödrök, szemétdombok, derítőtavak, falusi kacsaúsztatók, cukorgyári iszaplerakók környékén is.
Magaskórós szerkezetű, kétszintes társulás, amelynek felső szintjét az uralkodó vörös libatop (Chenopodium rubrum) mellett a réti és a fülemileszittyó (Juncus compressus, J. articulatus), a mocsári lórom (Rumex paluster) és a lapulevelű keserűfű (Persicaria lapathifolia), továbbá a ligetszépe (Oenothera biennis), a subás farkasfog (Bidens tripartitus) és a gilisztaűző varádics (Tanacetum vulgare) alkotja. Az alsó szintben találjuk a törpekákás vegetáció elemeit, amilyen az iszappalka (Cyperus michelianus), a henye pimpó (Potentilla supina), a csinos ezerjófű (Centaurium pulchellum), az iszaprojt (Limosella aquatica), az iszapgyopár (Gnaphalium uliginosum), a pólé- és a deréceveronika (Veronica anagallis-aquatica, V. beccabunga).
Szélsőséges termőhelyeken a kétszintes társulás alsó szintjének növényei, a Nanocyperion szinúzium eltűnik, a felső szint pedig letörpül és elszegényedik. A libatopfélék uralma egyoldalúvá válik, és a hézagokba opportunista egyéves gyomok hatolnak be. Ez az elszegényedett változat úgyszólván az egész kontinensen elterjedt Franciaországtól Lengyelországig, Svájctól Finnországig.
M Valószínűleg minden lakott település környékén előfordul, ennek ellenére igen kevés konkrét felvételi adattal rendelkezünk.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave