Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


1. Torilidetum japonicae Lohm. ex Görs & T. Müll. 1969 (Bojtorjános tüskemag-társulás)
Európa-szerte elterjedt, igen heterogén, szegély jellegű együttesek, amelyeknek domináns növénye a bojtorjános tüskemag (Torilis japonica). Közép-Európában általában sok Festuco-Brometea-faj elegyedik állományaiba, amelyek főleg száraz cserjések – Prunion spinosae, Prunion fruticosae társulások – szegélyeiben, gyümölcsfasorok mentén, vagy felhagyott kertekben fejlődnek ki. Konstans fajai a vadmurok (Daucus carota) és a tarackbúza (Elymus repens).
Egy szárazabb és egy üdébb szubasszociációját írták le carduetosum acanthoidis, illetve urticetosum dioicae néven. Az előbbi differenciális fajai az útszéli bogáncs (Carduus acanthoides), a keskenylevelű perje (Poa angustifolia), a keszegsaláta (Lactuca serriola), a meddő rozsnok (Bromus sterilis), a fekete peszterce (Ballota nigra) és a hasznos földitömjén (Pimpinella saxifraga).
Az üdébb szubasszociáció megkülönböztető fajai a nagy csalán (Urtica dioica), a ragadós galaj (Galium aparine), a pénzlevelű lizinka (Lysimachia nummularia), a lómenta (Mentha longifolia) és a fehér tippan (Agrostis stolonifera).
M: Az ország egész területén előfordul, de sehol sem tanulmányozták.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave