Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


4. Conio-Chaerophylletum bulbosi I. Pop 1968 (Bürök-csemegebaraboly társulás)
A gyalogbodzához hasonlóan a csemegebaraboly (Chaerophyllum bulbosum) is különböző összetételű társulásokat alkot szerte Európában. A délkelet-európai térségben egy szárazságtűrő és termofil gyomokból álló fajkombináció lép fel Conio-Chaerophylletum bulbosi néven, amelyet a Tiszántúl délkeleti részéről írtak le. A társulás ausztriai és szlovákiai állományaiban nem fordul elő a foltos bürök (Conium maculatum), így a Chaerophyllum temulum egyeduralkodó fajként jelenik meg.
Sűrű záródása miatt a társulás fajszegény, és elsősorban árnyéktűrő fajok jelennek meg benne, mint a ragadós galaj (Galium aparine) és a nagy csalán (Urtica dioica), a tarackbúza (Elymus repens) és a fekete üröm (Artemisia vulgaris). A termofil jelleget a közönséges cickafark (Achillea millefolium), az útszéli bogáncs (Carduus acanthoides), az árvarozsnok (Bromus inermis) és a tarka koronafürt (Securigera varia) juttatja kifejezésre.
Nálunk kerítések mentén, tápanyagban gazdag, száraz, meleg árokpartokon, a Coniummal együtt, sőt gyakran a bürök dominanciájával jellemezhető állományok is előfordulnak, de tanulmányozásuk mind ez ideig nem történt meg.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave