Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


5. Anthriscetum trichospermi Hejný & Krippelová in Hejný & al. 1979 (Zamatos turbolyás)
A zamatos turbolya (Anthriscus cerefolium subsp. trichospermum) tömeges előfordulásával jellemezhető, alacsony, sűrű, igen jellegzetes társulás délkelet-európai elterjedést mutat. Nitrogénben gazdag, félárnyékos, laza, vagy porhanyós talajokon, üdébb akácosok szegélyén, árnyékolt kerítések mentén, cserjések és bozótosok mentén vagy árnyékos kőrakásokon alakulnak ki állományai.
A domináns faj mellett szintén tömeges lehet a széleskaréjú veronika (Veronica sublobata = V. hederifolia subsp. lucorum), kísérői a meddő rozsnok (Bromus sterilis), a ragadós galaj (Galium aparine), a piros árvacsalán (Lamium purpureum), a tyúkhúr (Stellaria media), a vérehulló fecskefű (Chelidonium majus) és a nehézszagú gólyaorr (Geranium robertianum).
M Valószínűleg az ország egész területén elterjedt, tanulmányozása azonban nem történt meg.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave