Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


7. Geo urbani-Chelidonietum majoris Jarolímek et al. 1997 (Erdei gyömbérgyökér-vérehulló fecskefű társulás)
Eredeti név: Geo urbani-Chelidonietum „maji” Jarolímek et al. 1997.
Erdei talajokon létesített kertek, parkok útjai, kerítései mentén, régi építmények falai környékén, általában árnyas vagy félárnyékos termőhelyek tápanyagban gazdag talajain kialakuló, évelő nitrofil fajokból álló egy- vagy kétszintű gyomtársulás. Szlovákiából írták le, ahol két, területileg elváló ökológiai szubasszociációját különítették el: egy síkvidékit brometosum sterilis, és egy hegyvidékit rumicetosum obtusifolii néven. Nálunk az előbbi minden bizonnyal előfordul.
Jellemző rá a vérehulló fecskefű (Chelidonium majus) dominanciája, továbbá a sovány perje (Poa trivialis), a fekete üröm (Artemisia vulgaris), a fekete peszterce (Ballota nigra), az erdei gyömbérgyökér (Geum urbanum), a nagy csalán (Urtica dioica), az erdei turbolya (Anthriscus sylvestris) és a foltos árvacsalán (Lamium maculatum) konstans előfordulása.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave