Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


1. Epilobio-Geranietum robertiani Lohm. ex Görs & T. Müller 1969 (Gólyaorr-füzike társulás)
Az Epilobio-Geranietum egy alacsony zártgyepet alkotó társulás, amelyet az uralkodó nehézszagú gólyaorr (Geranium robertianum) mellett nitrofil erdei fajok alkotnak, mint a hegyi füzike (Epilobium montanum), az erdei csitri (Moehringia trinervia) és a kakicsvirág (Mycelis muralis). Konstans fajai még az illatos galaj (Galium odoratum), az óriás csenkesz (Festuca gigantea), a bojtorjánsaláta (Lapsana communis), a csomós ebír (Dactylis glomerata), az erdei gyömbérgyökér (Geum urbanum), a kúszó boglárka (Ranunculus repens), az erdei tisztesfű (Stachys sylvatica), a pongyola pitypang (Taraxacum officinale) és a nagy csalán (Urtica dioica).
A társulás tápanyagban gazdag, üde, vályogos erdei talajokon alakul ki árnyékos vagy félárnyékos termőhelyeken, főleg a gyertyános-tölgyesek, szubmontán bükkösök, törmeléklejtő-erdők szegélyén, irtásaiban, nyiladékok, erdei utak mentén, valamint az erdők helyén létesített ültetvény jellegű erdőkben, kisebb mértékben a szurdokerdők sziklás-törmelékes fázisának megfelelő nyitott termőhelyeken is.
Nyugaton a társulást szinte kizárólag mészmentes alapkőzethez kötik. Hazai állományaink ilyen ökológiai preferenciát nem mutatnak.
K és Dt gyakori, A ritka, talán Nyír, ÉA, Dráva-sík. Hazánkban nem tanulmányozták.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave