Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


2. Urtico-Parietarietum officinalis Segal in Mennema & Segal ex Klotz 1985 (Csalános falgyomtársulás)
Nálunk a társulás főleg az andezit szurdokerdők (Parietario-Aceretum) szegélyein, tisztásain, irtásaiban fejlődik ki, többnyire mély, tápanyagban gazdag lejtőhordalék talajon. A megközelítően embermagasságú magaskórós társulás felső szintjében az uralkodó falgyom (Parietaria erecta) és a nagy csalán (Urtica dioica) mellett jellemző és gyakoribb fajok a podagrafű (Aegopodium podagraria), a fekete peszterce (Ballota nigra), a fekete üröm (Artemisia vulgaris) és az erdei szálkaperje (Brachypodium sylvaticum), a térdmagasságú alsó szintben pedig az erdei tisztesfű (Stachys sylvatica), a kerek repkény (Glechoma hederacea), a vérehulló fecskefű (Chelidonium majus), és a gyakran tömegesen megjelenő, adventív, kisvirágú nebáncsvirág (Impatiens parviflora).
Szlovákiában három szubasszociációját különböztetik meg: a typicum jellemzője a falgyom egyeduralma, a ballotetosum nigrae szárazabb, gyomosabb, az aegopodietosum üdébb, természetesebb változat.
Hazai elterjedését nem ismerjük. Biztos előfordulása ismert a DK: Visegrádi hegységből, de várható más andezit hegyvidékekről, sőt ártéri gyertyános-tölgyesek, illetve ligeterdők szegélyéről, tisztásairól is.
Megjegyzés: Valószínűleg sokkal nagyobb az ide sorolható hazai árnyas erdei gyomtársulások száma, de idevágó kutatások hiányában nem ismerjük őket.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave