Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


5. Carpesio abrotanoidis-Physalidetum alkekengi Borhidi 2003 ass. nova hoc loco (Zsidócseresznyés erdőszegély)
Non: Physalidetum alkekengi Kaiser 1926.
Holotípus: Mohács, Karapancsai-erdő, 2x10 m, Borhidi A. & Orosz-Kovács Zs. 1991. 08. 02. Felső szint: 40–80 cm, borítás 70%. Physalis alkekengi 3-4, Lapsana communis 1, Urtica dioica 1, Lamium maculatum 1, Galium aparine 1, Ballota nigra 1, Carpesium abrotanoides +, Rubus caesius +, Cucubalus baccifer +, Agrostis stolonifera +, Agrostis canina +, Alopecurus pratensis +, Poa trivialis +, Bidens tripartitus +. Alsó szint: 10–20 cm, borítás 60%. Lysimachia nummularia 3, Poa annua 1-2, Glechoma hederacea 1, Stellaria media 1, Potentilla reptans 1, P. supina +, Prunella vulgaris 1, Ranunculus repens +, Gnaphalium uliginosum +, Lamium purpureum +, Juncus tenuis +, Eleocharis palustris +, Marsilea quadrifolia +, Taraxacum officinale +.
A zsidócseresznye (Physalis alkekengi) gazdag összetételű szegélytársulása figyelhető meg az alsó Duna-szakasz keményfás ligeterdeinek szegélyén és túlszálalt tisztásain, valamint az erdők nyiladékain, erdei utak szélében. Kétszintű társulás, amelyben a felső szintet magasabb kórós növények alkotják, amilyenek az uralkodó zsidócseresznye mellett a jellemző fajként tekinthető bókoló és fürtös gyűrűvirág (Carpesium cernuum, C. abrotanoides), továbbá konstans fajai a bojtorjánsaláta (Lapsana communis), a fekete peszterce (Ballota nigra), az erdei turbolya (Anthriscus sylvestris), a foltos árvacsalán (Lamium maculatum), a nagy csalán (Urtica dioica), a fehér és az ebtippan (Agrostis stolonifera, A. canina), a szegfűbogyó (Cucubalus baccifer) és a hamvas szeder (Rubus caesius).
Az alászorult szint tömeges faja a pénzlevelű lizinka (Lysimachia nummularia) mellette jellemző és állandóbb fajok az indás pimpó (Potentilla reptans), a közönséges gyíkfű (Prunella vulgaris), a kúszó boglárka (Ranunculus repens), az egynyári perje (Poa annua), a kerek repkény (Glechoma hederaceum) és az iszapgyopár (Gnaphalium uliginosum), sőt ritka apofitonként a mételyfű (Marsilea quadrifolia) is.
A (Dráva-sík, Dunav.).

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave