Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


3. Glycyrrhizetum echinatae Slavnić 1951 (Keserűédesgyökér-szegély)
A pontusi-mediterrán elterjedésű keserű édesgyökér (Glycyrrhiza echinata) övig érő, többé-kevésbé sűrű félcserjés-cserjés bozótokat alkot, amelyek főleg a Tisza árterén, nádasok, harmatkásások, bokorfüzesek, ritkábban fűz-nyár ligeterdők szegélyében alakulnak ki. Nálunk önálló állományai ritkábbak, többnyire a mocsári nedves élőhelyek társulásaiban, főleg nádasokban jelenik meg, kisebb-nagyobb csoportokat alkotva.
Tiszta állományait az Alföld déli részén, a Tisza, a Temes és a Duna alsó folyása mentén vizsgálták, a Vajdaság területén.
Nálunk töredékes állományokat alkot, amelyekhez főleg mocsári és réti növények társulnak, mint a lapulevelű keserűfű (Persicaria lapathifolia), a fekete nadálytő (Symphytum tuberosum), a vesszős füzény (Lythrum virgatum), az osztrák kányafű (Rorippa austriaca), a mezei zsurló (Equisetum arvense), továbbá a nád, a fehér tippan, a tarackbúza, a fekete szeder és a sövényszulák.
A a Tisza morotvái mentén (pl. Fegyverneki Holt-Tisza).

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave