Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


4. Calystegio-Impatientetum glanduliferae (Gondola ex Soó 1971) Borhidi 2003 ass. nova hoc loco (66. kép) (Bíbor nebáncsvirág-sövényszulák társulás)
Bas.: Cuscuto-Calystegietum sepium R.Tx. 1947 sensu Gondola 1965, Calystegietum sepium (R. Tx. 1947) Passarge 1964 impatientetosum parviflorae-glanduliferae Soó 1971. Holotípus: Gondola 1965. Bot. Közlem. 52: 40–43. Tab. III. felv. Nr. 10.
Patak- és folyóparti erdőszélek magaskórós szegélytársulása függönyszerűen felfutó liánokkal. A növények három szintet alkotnak. A legalsót a ligeterdők üde erdei aljnövényzetének fajai, a podagrafű (Aegopodium podagraria), az erdei nebáncsvirág (Impatiens noli-tangere), az erdei zsurló (Equisetum sylvaticum), a hamvas szeder (Rubus caesius), a foltos ávacsalán (Lamium maculatum), a vízicsillaghúr (Myosoton aquaticum) és a helyenként tömegesen fellépő, adventív kislevelű nebáncsvirág (Impatiens parviflora) alkotja. A növényzet fő tömegét azonban nem ezek, hanem egy embermagasságú magaskórós növényzet adja, amelynek első számú domináns faja a bíbor nebáncsvirág (Impatiens glandulifera), továbbá a nagy csalán (Urtica dioica), a fekete bodza (Sambucus nigra), a magas aranyvessző (Solidago gigantea), a pántlikafű (Phalaris arundinacea), az óriás csenkesz (Festuca gigantea) és az ebtippan (Agrostis canina). Ezekre a magaskórós növényekre függönyszerűen borulnak rá az erdőszéli fákra és cserjékre is átkapaszkodó kúszónövények, amilyen a sövényszulák (Calystegia sepium), a ragadós galaj (Galium aparine), a közönséges aranka (Cuscuta europaea), a komló (Humulus lupulus), a keserédes csucsor (Solanum dulcamara), helyenként a süntök (Echinocystis lobata) és a piros földitök (Bryonia dioica). Rendkívül fajgazdag, és a nagy tömegben megjelenő, agresszíven terjedő adventív faj ellenére sok természetes vonást őrző növényszövetkezet. Korábban a R. Tüxen által leírt Convolvulus sepium-Cuscuta europaea asszociációval azonosították, amely azonban fajokban lényegesen szegényebb, és más kontakt társulások (Salix viminalis és S. pentandra cserjések) szegélyében találhatók, míg a mi társulásunk fajokban sokkal gazdagabb, és fűzligeteket (Salix alba és S. fragilis erdőket) szegélyez.
NyDt (Kőszeg, Sopron, Vas) DDt (Somogy) A (Kis-A, D-T, Drávasík).
A bíbor nebáncsvirág-sövényszulák társulás (Calystegio-Impatientetum glanduliferae) a ligeterdők szegélyeinek függönyszerű gyomtársulása az adventív süntök (Echinocystis lobata) tömeges megjelenésével.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave