Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


8. Solidago gigantea DC. [Galio-Urticetea] (Magas aranyvesszős származéktársulás)
Syn.: Rudbeckio-Solidaginetum R. Tx. & Raabe 1950 em. Soó 1961 p.p.
A magas aranyvessző (Solidago gigantea subsp. serotina) az ország legelterjedtebb inváziós növényfaja, amely az 1960-as évektől terjed intenzíven. Napjainkban az ország valamennyi mezofil táján és higrofil termőhelyén minden fátlan vegetációs egységet elözönlött, gyakran monodomináns, fajszegény állományok alakjában (Botta-Dukát 2001, Dancza, Botta-Dukát 2002).
Idesoroljuk a cönológiai irodalomban Tüxen által már igen korán leírt Rudbeckio-Solidaginetum asszociációt is, amely nálunk valójában nem egy, hanem legalább két társulást jelent, tekintve, hogy a Rudbeckia- és a Solidago-fajok többnyire nem együtt fordulnak elő. A szakirodalomban meglehetősen általános az a felfogás, hogy ezek az inváziós fajok nem alkotnak fitoszociológiailag értékelhető társulástani egységeket, illetőleg mint a Galio-Urticetea osztályba sorolható származéktársulásokat értékelik.
M gyakori, de az Alföld közepén és keleti felében ritkább. Rudbeckia-Solidago állományokat a Hanságban találtak.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave