Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


2. Poëtum annuae Felföldy 1942 (Egynyári perjés)
A társulás első érvényes leírása kétségtelenül Felföldy nevéhez fűződik. Gams 1927-ben közölt „Poa annua Lager” nevét Soó (1971) kísérelte meg érvényesíteni, de ez a Szüntaxonómiai Kód 3c. §-a értelmében nem lehetséges. Bonyolította a dolgot, hogy a Gams által leírt növényi közösség egy szubalpin pásztortanya növényzete volt, ahol nem a Poa annua, hanem a Poa alpina csoport valamelyik alfaja alkotta a növényzetet. Ezért a Gams-féle név használatát kizárja a 3f. § is, amely megköveteli a névadó taxonnak a mintafelvételben való előfordulását.
A hazai felvételek alapján a társulás egy alacsony, meglehetősen zárt gyep az egynyári perje (Poa annua) dominanciájával. Nagyobb borítású konstans fajok a nagy útifű (Plantago major), a madárkeserűfű (Polygonum arenastrum), az angolperje (Lolium perenne), az egérárpa (Hordeum murinum), a fehér here (Trifolium repens), a közönséges vasfű (Verbena officinalis), a betyárkóró (Conyza canadensis) és a fekete üröm (Artemisia vulgaris).
A társulás állományai napsütötte, de közepes vízellátású helyeken fejlődnek ki, ahol az erős taposás ellenére folyamatosan megvan a regeneráció lehetősége, vagyis udvarokban, erdei utak mentén, kerti feljárókon stb. A növények egy része – maga a Poa annua is – rövid tenyészidejű efemer, amely képes egy vegetációs periódus alatt 3-4 generációt is kinevelni.
M Az ország egész területén előfordul, ennek ellenére nagyon kevéssé tanulmányozott társulás.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave