Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


3. Chamaesyci supinae-Polygonetum arenastri (Timár 1950) Ubrizsy 1974 corr. Borhidi 1996 (Foltos kutyatej-madárkeserűfű társulás)
Bas.: Polygonetum avicularis Euphorbia maculata facies Timár 1950. Euphorbio supinae-Polygonetum avicularis Ubrizsy 1974. Holotípus Timár 1950, Annal. Biol. Univ. Debrecen. 1: 209. felv. Nr. 2. hoc loco.
Szikár, taposott helyek földreterülő növénytársulása, amely leggyakrabban kultúrgyepek szélén, gyalogjárók, kövezett terek utcaburkolata között, házak, kerítések tövében fordul elő. A foltos kutyatej (Chamaesyce maculata) elfekvő szára a taposást épp olyan jól tűri, mint a vele mindig együtt előforduló madárkeserűfű (Polygonum arenastrum), amelyhez első pillantásra nagyon hasonlít is (Timár 1950). Dancza szerint a a foltos kutyatej kevésbé tűri a taposást és inkább az állományok szegélyében húzódik meg.
A társulásban a szélsőséges termőhely szelektív hatása miatt, és az inzultus erősségétől függően az opportunista fajok száma viszonylag nagy, és a két társulásalkotó, tömegesen megjelenő fajon kívül alig találunk nagyobb állandósággal részt vevő növényeket, amilyen a pirók ujjasmuhar (Digitaria sanguinalis), a csillagpázsit (Cynodon dactylon), a vöröslő disznóparéj (Amaranthus deflexus), a kövér porcsin (Portulaca oleracea), az erdei kányafű (Rorippa sylvestris), a pásztortáska (Capsella bursa-pa-storis) és a pongyola pitypang (Taraxacum officinale).
A: Tt, az adventív Chamaesyce maculatával együtt terjedőben.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave