Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


4. Sclerochloo-Polygonetum arenastri Soó ex Bodrogközy 1966 corr. Mucina 1993 (Kőperje-madárkeserűfű társulás)
Bas.: Sclerochloo-Polygonetum avicularis Soó 1940 (2b. §) Sclerochloo-Polygonetum avicularis Soó ex Bodrogközy 1966 (43. §) Holotípus: Bodrogközy 1966 Tiscia 2: 62-63. Tab. IV. felv. Nr. 2.
Mucina és követői figyelmét elkerülte, hogy a Sclerochloo-Polygonetum arenastri név érvényesítéséhez szükséges felvételi anyagot először Bodrogközy publikálta 1966-ban, és nem Korneck 1969-ben. Ezért a társulás helyes auktorneve – Borhidi (1996) közlésével szemben is: – a fentiek szerint módosul.
Dél-európai jelleget mutató, erősen termofil társulás, amely a legintenzívebben taposott helyeket foglalja el a különböző taposott gyeptársulásokban (pl. futballpályán a kapuk és a 16-osok környékét). Fajszegény társulás, amelyben a kőperje (Sclerochloa dura) és a madárkeserűfű (Polygonum arenastrum) játszik meghatározó szerepet. Konstans fajok még a mezei szulák (Convolvulus arvensis), a sugártalan székfű (Tripleurospermum austriacum), az angolperje (Lolium perenne), a tarackbúza (Elymus repens) és az útszéli zsázsa (Cardaria draba). Említést érdemel a poetosum compressae szubasszociáció, amely valamivel fajgazdagabb, és a gátak kaszálóit, illetve legelőit benépesítő Lolio-Cynodontetum társulás felé mutat átmenetet a laposszárú, a keskenylevelű és a gumós perje (Poa compressa, P. angustifolia, P. bulbosa) megjelenésével.
M: Az ország egész területén szórványosan elterjedt, dél felé gyakoribb.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave