Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


1. Geranio-Dictamnetum Wendelberger 1954 (68. kép) (Nagy erősfű-erdőszegély)
A molyhos tölgyes erdők szegélytársulása a pannon régió szubmediterrán övezetében. Az elterjedésének nyugati széléről leírt társulás fő vonásaiban azonosnak tekinthető azokkal az állományokkal, amelyek nálunk az Északi-Középhegység és a Nyugat-Dunántúl molyhos tölgyeseinek szegélyein és tisztásain fordulnak elő. Termőhelye többnyire mészkövön, ritkábban andeziten található. Leggyakrabban a Ceraso mahaleb-Quercetum és a Corno-Quercetum szegélyeként alakul ki.
Jellemző fajai a domináns piros gólyaorr (Geranium sanguineum) és a gyakran szintén tömeges nagy ezerjófű (Dictamnus albus), az egyenes iszalag (Clematis recta), a buglyos kocsord (Peucedanum alsaticum), a tarka imola (Centaurea triumfettii), a borzas peremizs (Inula hirta), a lappangó sás (Carex humilis), a tollas szálkaperje (Brachypodium pinnatum), a magyar lednek (Lathyrus pannonicus subsp. collinus) és ritkán az osztrák sárkányfű (Dracocephalum austriacum).
A sok karsztbokorerdő-felvétel ellenére bizonytalan, hogy a hazai állományok szegélyként való felvétele ilyen fajkombinációt eredményez-e, és ez mennyire elterjedt. A szegélytársulások tanulmányozása ezért fontos feladat.
A nagy erősfű-erdőszegély (Geranio-Dictamnetum) molyhostölgyes erdeink jellegzetes szegélytársulása.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave