Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


1. Melampyro debreceniensi-Peucedanetum oreoselini Borhidi & Papp L. 2003 ass nova hoc loco (69. kép) (Csormolyás-kocsordos)
Holotípus: ÉK-Magyarország, Nyírség, Haláp, Állóhegyek. 2002. 05. 14. Borhidi A., Papp L. & Szentpéteri J. Borítás 100%: Peucedanum oreoselinum 4, Melampyrum nemorosum subsp. debreceniense 2-3, Cytisus ratisbonensis 2, Solidago virga-aurea 2, Chrysanthemum irkutzianum 2, S. cucubalus 1-2, Veronica chamaedrys 1-2, Peucedanum arenarium 1, Silene viscaria 1, Poa angustifolia 1, Crataegus monogyna 1, Ligustrum vulgare 1, Iris aphylla subsp. hungarica 1, Vicia angustifolia 1, Adonis vernalis 1, Achillea pannonica 1, Luzula campestris +, Anthoxanthum odoratum +, Vincetoxicum hirundinaria +, Pulsatilla hungarica +, Potentilla leucopolitana +, Galium verum +, Vicia dumetorum +, Rumex acetosella +, Hieracium umbellatum +, Polygonatum odoratum +, Ranunculus polyanthemos +.
Homoki pusztai tölgyesek félárnyékos erdőszegélyein és tisztásain kialakuló kétszintes társulás, amelyben a felső szintet az ernyős és a fészkes kórós növények alkotják, a többi növény pedig az alsó szintet.
A társulás felső szintjében uralkodó a citromkocsord (Peucedanum oreoselinum) és a közönséges aranyvessző (Solidago virga-aurea); mellettük jellemző a homoki kocsord (Peucedanum arenarium) és az erdei margitvirág (Chrysanthemum irkutzianum). Az alsó szintben találjuk a társulás jellemző fajait a domináns debreceni csormolyát (Melampyrum nemorosum subsp. debreceniense), a selymes zanótot (Cytisus ratisbonensis), a magyar kökörcsint (Pulsatilla hungarica) és a magyar nőszirmot (Iris aphylla subsp. hungarica).
A (Nyír, ritka).
A csormolyás-kocsordos (Melampyro debreceniensi-Peucedanetum oreoselini) homoki pusztai tölgyeseink virággazdag szegélytársulásaa jellemző magyar nőszirommal (Iris aphylla subsp. hungarica), Bátorligeten.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave