Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


1. Pruno spinosae-Crataegetum Soó (1927) 1931 (70. kép) (Galagonya-kökény cserjés)
A sík- és dombvidéki övben előforduló félszáraz és mezofil vízgazdálkodású erdők kísérője, mint azok köpenytársulása, illetve ezek helyén másodlagosan kialakult legelők beerdősülésének szekunder pionír együttese.
Meglehetősen tág ökológiájú társulás. Jól tűri a legelőgazdálkodás káros effektusait, mint a taposás, rágás és égetés, sőt a legelés a megkímélt szúrós növények terjeszkedéséhez aktívan is hozzájárul.
Jellegzetes megjelenésű, 2 m-t meghaladó magasságú, sűrű, tövises bozót, amely az erdők szélén 3–5 m széles szegélyt alkot, de legelők másodlagos beerdősülésekor, ha a legeltetést több évre szüneteltetik, vagy a xeroterm tölgyesek nyiladékain elérheti a 20–30 m széles állományokat is.
Előfordulhat, hogy a cserjeszint egyetlen fajból, pl. a kökényből (Prunus spinosa) vagy az egybibés galagonyából (Crataegus monogyna) áll, többnyire azonban a cserjeszint sokfajú, különösen a rózsafajok, közülük is a gyepűrózsa (Rosa canina) előfordulása tömeges és állandó. Mellettük állandó kísérő lehet a varjútövis (Rhamnus cathartica), a mezei juhar (Acer campestre), a veresgyűrűsom (Cornus sanguinea), továbbá a kecskerágó- (Euonymus spp.), a rózsa- (Rosa spp.) és a szederfajok (Rubus spp.) is, bár ezek együtteseit külön társulásoknak is szokás tekinteni. A tövises cserjéssel mozaikot és szegélyt alkotó lágyszárú növények gyepje igen sokféle és változatos lehet a talaj minőségétől, a legeltetés intenzitásától stb. függően. A gyepszint fajai többnyire a Brometalia rend fajaiból (pl. Elymus hispidus, Brachypodium pinnatum Allium scorodoprasum, Asparagus officinalis stb.), szegélynövényekből (Securigera varia, Origanum vulgare), a legelők ruderális gyomjaiból (Plantago media, Artemisia vulgaris, Carduus nutans) vagy/és erdei reliktumokból (Primula veris, Clinopodium vulgare, Campanula rapunculus) állhatnak.
M Az Alföldön és a Dunántúlon mindenfelé, a Középhegységben elsősorban a tölgyes és gyertyános-tölgyes övben.
Galagonya-kökény cserjés (Pruno spinosae-Crataegetum).

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave