Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


3. Cotoneastro tomentosi-Amelanchieretum Jakucs 1961 (Madárbirscserjés)
Edafikus sziklai cserjés, amely meredek letöréseken, gerinceken fejlődik ki. Oromediterrán eredetű reliktum társulás, amelynek egyik vezérnövénye, a fanyarka ma is magashegységi elterjedésű reliktum jellegű faj. A társulás nálunk dolomit alapkőzeten alakul ki, talaja váztalaj vagy vékony rendzina. Gyengén záródott cserjeszintjében letörpült fafajok is élnek.
Állandó cserjefajai a fanyarka (Amelanchier ovalis) és a molyhos madárbirs (Cotoneaster tomentosa). A cserjeszintbe betelepül a cserszömörce (Cotinus coggygria), a molyhos tölgy (Quercus pubescens) és a virágos kőris (Fraxinus ornus). Gyepszintjének nincsen saját faja, sziklagyepi fajok alkotják, mint a prémes gyöngyperje (Melica ciliata), a szürke napvirág (Helianthemum canum), a szürke gurgolya (Seseli osseum), továbbá a száraz gyepek elemei, mint a toronyszál (Turritis glabra), a rekettyelevelű gyújtoványfű (Linaria genistifolia), a hasznos tisztesfű (Stachys recta). Néhány erdei faj is megjelenik a társulásban, mint a bajuszos kásafű (Oryzopsis virescens), az orvosi salamonpecsét (Polygonatum odoratum) és a tornyos ikravirág (Arabis turrita).
A Dunántúli-középhegység dolomitvonulatain a Keszthelyi-hegységtől a Vértesig fordul elő; mindenütt szórványosan.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave