Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


1. Prunetum fruticosae Dziubaltovski 1926 (Csepleszmeggyes)
Xeroterm molyhos tölgyesek, illetve karsztbokorerdők szegélyében, olykor önállóan is kialakuló, polikormon-jellegű, sokszor erdőreliktum-fajokat is őrző, jellegzetesen délkelet-európai elterjedésű cserjés társulás. Többnyire sekély, sziklatörmelékes talajon, exponált délies, száraz lejtőkön található. Alacsony, 0,5–1,5 m magas, többnyire néhány négyzetméternyi kiterjedésű, lazább szerkezetű állományait a csepleszmeggy (Prunus fruticosa) ívesen felhajló ágairól, elszórtan álló, kis, fehér virágairól és főleg élénkzöld, zsírfényű leveleiről könnyen felismerhetjük.
Összetételében jellemző a száraz gyepek (Festuco-Brometea) és a xeroterm erdőszegélyek (Trifolio-Geranietea), illetve a xeroterm erdők fajainak kombinálódása. A csepleszmeggy dominanciája mellett jellemző a gyepszintben a tollas szálkaperje (Brachypodium pinnatum), az erdei szellőrózsa (Anemone sylvestris), a borzas peremizs (Inula hirta), az aranyfürt (Aster linosyris), a tavaszi hérics (Adonis vernalis), a selymes zanót (Cytisus ratisbonensis), a sarlós gamandor (Teucrium chamaedrys), a színeváltó kutyatej (Euphorbia epithymoides), az erdei gyöngyköles (Buglossoides purpureo-coerulea) és a keskenylevelű bükköny (Vicia tenuifolia) előfordulása.
K, Dt (Sopron, Mecsek–Villány), A (D–T, mindenütt ritka).

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave