Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


2. Prunetum tenellae Soó 1947 (Törpemandulás)
A löszterületek erdőspusztai vegetációjának legjellemzőbb társulása. Tipikus kontinentális, síksági növénytársulás, amely a Középhegység lábaira fölfekvő lösztakaróra is felhúzódik. Egykor a tatárjuharos lösztölgyest szegélyezte, ma főleg határmezsgyéken, határdombokon vagy szőlőgarádicsokon fordul elő.
Talaja löszön kialakult mezőségi csernozjom vagy degradált mezőségi talaj.
Jellemző a kora tavaszi lombosodás előtt virágzó, társulásalkotó törpemandula (Prunus tenella v. Amygdalus nana) sötétrózsaszínű, mintegy 1 m magas virágtengere, amelyet a szintén törpe növésű, de fehér virágú, fényes lombú csepleszmeggy (Prunus v. Cerasus fruticosa) helyettesíthet.
Jellemzője, hogy a gyepben a sztyepprétfajok, mint a buglyos zanót (Cytisus austriacus), a szennyes ínfű (Ajuga laxmannii), a csuklyás ibolya (Viola ambigua), a pusztai meténg (Vinca herbacea), az aranyfürt (Aster linosyris) és a közönséges borkóró (Thalictrum minus) populációi keverednek a kontinentális tölgyeserdők erdős-sztyeppfajaival, amilyen a macskahere (Phlomis tuberosa), a bugás macskamenta (Nepeta pannonica) és a hengeresfészkű peremizs (Inula germanica).
ÉK (kiv. Börzsöny–Cserhát), DK (Budai-hg.–Balatonv.), A (Dunav, D–T. Tt), DDt (Mecsek–Villányi hg).

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave