Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


2. Angelico sylvestris-Alnetum glutinosae Borhidi in Borhidi & Kevey 1996 (Égeres mocsárerdő)
Bas.: Carici acutiformis-Alnetum Borhidi 1964 (2b. §), 1984 (31. §), non Carici acutiformis-Alnetum Scamoni 1935.
Dombvidékeink peremterületein kialakuló szélesebb, ellaposodó völgyeinek kimélyülő kanyarulataiban a patakokat kísérik ezek a lápos jellegű, égeres mocsárerdők. Jellegzetesen azonális, talajvíztől befolyásolt erdőtípus. Tavasszal és a nyár elején a bőséges patakvíz miatt ligeterdő jellegű, a nyári pangó víz viszont láposodásra vezet. Talajuk átmeneti, a fekete réti erdőtalajok és a láperdők talaja között álló ártéri mocsári erdőtalaj, 25–50 cm mélyen rendszeresen jelentkező glejesedéssel.
A társulás kettős arculatú, átmeneti jellegű az égerlápok és a keményfaligetek között, de mivel a bükkös (Fagetalia) fajok szinte teljesen hiányoznak az állományaikból, a láperdők közé kell sorolni. Átmeneti jellege megmutatkozik abban is, hogy az állandó fajok száma kicsiny. Leggyakoribbak benne az eurázsiai, cirkumpoláris, európai és kozmopolita elemek. Részletes cönológiai jellemzéssel csak a belső-somogyi állományokról rendelkezünk. Ezek lombkoronaszintje laza, egyeduralkodó az éger, elegyként előfordul a magas kőris (Fraxinus excelsior), a fehér nyár (Populus alba) és a fehér fűz (Salix alba), a cserjeszint változatosan fejlett: égerújulat, fekete bodza (Sambucus nigra), kányabangita (Viburnum opulus), kutyabenge (Frangula alnus), a gyepszintben tömeges a mocsári sás (Carex acutiformis), gyakori a mocsári gólyahír (Caltha palustris), a keserű kakukktorma (Cardamine amara), az óriás zsurló (Equisetum telmateja), a halovány aszat (Cirsium oleraceum), az erdei angyalgyökér (Angelica sylvestris), a közönséges erdeikáka (Scirpus sylvaticus), a szőrös kenderkefű (Galeopsis speciosa) és a keskenylevelű békakorsó (Sium erectum), de hiányzik pl. a láperdőkre jellemző nyúlánk sás (Carex elongata). A láposodási folyamatokat mutatja néhány láperdei, lápréti és magassásos faj megjelenése, mint a tőzegpáfrány (Thelypteris palustris), a mocsári zsurló (Equisetum palustris), a zsombéksás (Carex elata), a kétlaki macskagyökér (Valeriana dioica) és mocsári galaj (Galium palustre). Ligeterdei fajai a varázslófű (Circaea lutetiana), a farkasszőlő (Paris quadrifolia) és a zselnicemeggy (Padus avium). A Fagetalia-fajok ritkák (pl. magyar varfű [Knautia drymeia]).
E társulást Magyarországon a Zselicben vizsgálták alaposabban, de feltehetően más, hűvösebb klímájú sík és dombvidékünkön (pl. Belső-Somogy, Tolnai Hegyhát, Dráva-sík) is előfordul.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave